Ana içeriğe atla

Seçimden Sonra Zamlar Artar mı, Azalır mı?

Ben her ne kadar buraya yazamasam da her gün zam yağmurları devam ediyor. En son 2 gün önce akaryakıta güzel bir zam daha gelmişti. Meyve sebze yine bildiğiniz gibi. Tanzim satışlar gündemdeyken marketler de biraz aşağı çekmişti aslında fiyatları ancak şimdi eski tas eski hamam devam ediliyor. Salatalık, patlıcan, biber hâlâ daha cep yakıyor.

Patates için gümrük vergisini de kaldırmışlar. Afyon ve Niğde gibi patatesi meşhur olan bölgelerimizde ise toprağı karantinaya alıp patates ekimini yasaklamışlar. Göz göre göre patateste bile bizleri ithal ürünlere yöneltiyor hükümetimiz. Tarımda ne hâllere düştük be okur! Bakalım ithal patatesin fiyatı kaç lira olacak pazarlarda, marketlerde? Söylentilere göre bu işten Tarım Bakanı da iyi nasiplenecekmiş.

Her şeyi geçtim de ben seçimden sonrasını düşünüyorum. Genel seçim havasına soktukları bu yerel seçimlerden sonrası gene bizim anamızı ağlatacaklar sanki. Her şeye zam gelirse şaşırmamak lâzım. Bu verilen müjdelerin acısını yine halktan çıkaracaklar.

Piyasada işler çok durgun. Herkes tahsilattan dert yanıyor. Nakit ve çek akışı çok yavaşladı. Borcunu ödemeyenler ile ödeyemeyenler olarak iki grup var. Ödemeyenler parasını yatırıyor faize ve her ay aldığı parasına bakıyor. Kimse yatırım yapmıyor. Bunlar da her şeye zamcık gelmesine dolaylı yoldan etki ediyor. Allah yardımcımız olsun!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Maaşınıza Zamcık İstiyor musunuz?

Sene sonu yaklaşıyor; eli kulağında derler ya o derece yakın artık. 2018 de göz açıp kapatıncaya kadar geçti. İyisiyle kötüsüyle bir mîlâdî yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl yeni zamcıklar demek! Bizi olumsuz anlamda etkileyen her türlü zamcıktan haberdâr oluyoruz yavaş yavaş ancak kurumsallığı oturmamış firmalarda maaşımıza ne kadar zamcık gelecek veya gelecek mi onu bilemiyoruz.

Asgarî ücrete zamcık konusu da henüz netleşmedi. 2.000,00₺ gibi konuşmalar oluyor ama ben açıkçası çok da ihtimal vermiyorum. 1.800,00₺ ancak olur. Vatandaş enflasyon canavarının altında ezilmeye devam eder gibi geliyor bana. Tahminlerimden de yüksek çıkarsa bile farketmez otomatik olarak aynı oranda her türlü gıda maddesi, kıyafet, kira, doğalgaz gibi giderlerin fiyatları da artar ve maaş zammından hiçbir şey anlayamaz vatandaş.

Özel sektörde çalışanların işi daha da zor. Şu sıralar yapılan maaş görüşmelerinde nasıl sonuçlar çıkacağını kimse bilmiyor. Patronlar enflasyon oranının altında bir zamcık mı…

Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zamcık

Donanım Haber'de sadiksadik kullanıcı adıyla yazan kişi yaşadıklarını aktarmış. Önce iddialarını okuyalım:


14 Eylül 2018 14:42:27'de bu yazıyı eklemiş sadiksadik. Bahsettiği reklam filmi de şudur:
Fiyatların 30 Eylül'e kadar geçerli olduğu altyazıda belirtilmesine rağmen sadiksadik adlı kullanıcının 07.09.18 tarihli ekran alıntısı ile 14.09.18 tarihli ekran alıntısı arasında %10 civarında bir artış var. O ekran görüntüleri de şöyle:

7 Eylül

14 Eylül

14 Eylül'de bir de Paket Fiyatı belirleyip sözde indirim yapmış gibi göstermişler! Her şeye zam geliyor! Pardon zamcık geliyor! Sonumuz hayrolsun!

sadiksadik her yere yazdığını söylemiş. Twitter'da da hashtag açmış. Destek olalım: #TürkTelekomZamlarıUçuşaGeçiyor

Akaryakıt Fiyatları Artıyor!

Akaryakıt zamcıkları artık haber verilmeden sessiz sedasız yapılır hâle geldi. İndirim olduğunda ise muhakkak haberimiz oluyor. Şirket aracı kullandığım için açıkçası uzun zamandır akaryakıt fiyatlarını takip etmiyorum çünkü geçen aydan önce ben şirket aracını şahsî işlerim için kullandığımda 0,35₺ kesiliyorken geçen ay itibariyle 0,40₺ kesilmeye başlandı. Yani fiyatlar artsa da düşse de ben ikinci bir emre kadar 0,40₺ ödüyorum kilometrede.

Bugün bir arkadaş ile müşteri ziyaretine gitmiştik. Dönüşte yol üzerindeyken "Mazotun fiyatına bak yuh!" deyince dikkatimi çekti fâhiş fiyatlar. Eskiden mazot ile benzin arasında 1,00₺ civarında fark olurdu. Şimdi fark kapanmış. Hatta birkaç ay önce sanki mazot, benzini geçti diye bir haber de okudum diye anımsıyorum.

Son 10 yılın benzin ve mazot fiyatlarına baktım Opet'in sitesinden. Diğer yandan da TCMB'den aynı günün USD satış fiyatlarına baktım ve aşağıdaki tabloyu çıkardım:


Bu tablo size ne ifade ediyor bilmiyorum ancak bana…