Ana içeriğe atla

Tanzim Satış!

1 aydır buraya bir şeyler yazmamışım. Bu kadar boşlamamam lâzım diyerek bir şeyler karalamaya karar verdim. İnsanoğlu her şeye alışıyor değil mi? Bu zamlara da zamcıklara da alıştık gitti! Kimsenin aklına gelmiyor artık yüksek fiyatlar. Aslında herkesin aklında ama kimse ses çıkaramıyor. Ses çıkarsa da cılız kalacağının farkında olduğu için hiç yeltenmiyor!

1 ay içinde aslında çok fazla gelişmeler oldu ancak ben yazmaya fırsat bulamadım. En önemli gelişme sebze meyveye gelen zamları devlet bulduğu dâhiyâne çözümle bertaraf etti! Evet sizlerin de bildiği üzere büyük şehirlerde tanzim satış çadırları kuruldu ve devlet, vatandaşına ucuza sebze satıyor. Bunu yaparken diğer vatandaşlarına da rakip oluyor bir taraftan. İstanbul ve Ankara'da başlayan tanzim satış olayı bugün öğrendiğime göre Bursa'ya da gelmiş. Diğer illere de gelmiştir belki çok takip ettiğim bir şey değil.


Akaryakıta da bir indirim geliyor; iki zam geliyor. Mehter alayı gibi mübârek! Ama dikkat edin bir birim indirim; iki birim zamcık!

Zammın olumlu anlamından da ben çok faydalanamadım maalesef bu sene. Adamakıllı bir maaş zam gelmedi. Ben % bilmem kaç bile istemiyordum; asgarî ücrete yapılan 400,00₺ zam bari alsaydım iyi olacaktı! Off off!

Hayat çok zor be birader! (Böyle yazınca bir ilham geldi bana. Bir şiir uyduracağım şimdi!)

Hayat çok zor be birader,
Her şeyde zam; her yerde zamcık!
Düşüne düşüne oldum heder,
Her şeyde zam, her yerde zamcık!

Yukarı yönlü fiyat güncellemeleri yetti artık!
Bize göre bunlar zam; size göre zamcık!
Vatandaşın çok dediği oldu azıcık,
Bize göre bunlar zam; size göre zamcık!

Şiir akmadı ama neyse. :)

Sizin orada da var mı tanzim satış?

Zamsız günler dilerim sizlere!

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Maaşınıza Zamcık İstiyor musunuz?

Sene sonu yaklaşıyor; eli kulağında derler ya o derece yakın artık. 2018 de göz açıp kapatıncaya kadar geçti. İyisiyle kötüsüyle bir mîlâdî yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl yeni zamcıklar demek! Bizi olumsuz anlamda etkileyen her türlü zamcıktan haberdâr oluyoruz yavaş yavaş ancak kurumsallığı oturmamış firmalarda maaşımıza ne kadar zamcık gelecek veya gelecek mi onu bilemiyoruz.

Asgarî ücrete zamcık konusu da henüz netleşmedi. 2.000,00₺ gibi konuşmalar oluyor ama ben açıkçası çok da ihtimal vermiyorum. 1.800,00₺ ancak olur. Vatandaş enflasyon canavarının altında ezilmeye devam eder gibi geliyor bana. Tahminlerimden de yüksek çıkarsa bile farketmez otomatik olarak aynı oranda her türlü gıda maddesi, kıyafet, kira, doğalgaz gibi giderlerin fiyatları da artar ve maaş zammından hiçbir şey anlayamaz vatandaş.

Özel sektörde çalışanların işi daha da zor. Şu sıralar yapılan maaş görüşmelerinde nasıl sonuçlar çıkacağını kimse bilmiyor. Patronlar enflasyon oranının altında bir zamcık mı…

Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zamcık

Donanım Haber'de sadiksadik kullanıcı adıyla yazan kişi yaşadıklarını aktarmış. Önce iddialarını okuyalım:


14 Eylül 2018 14:42:27'de bu yazıyı eklemiş sadiksadik. Bahsettiği reklam filmi de şudur:
Fiyatların 30 Eylül'e kadar geçerli olduğu altyazıda belirtilmesine rağmen sadiksadik adlı kullanıcının 07.09.18 tarihli ekran alıntısı ile 14.09.18 tarihli ekran alıntısı arasında %10 civarında bir artış var. O ekran görüntüleri de şöyle:

7 Eylül

14 Eylül

14 Eylül'de bir de Paket Fiyatı belirleyip sözde indirim yapmış gibi göstermişler! Her şeye zam geliyor! Pardon zamcık geliyor! Sonumuz hayrolsun!

sadiksadik her yere yazdığını söylemiş. Twitter'da da hashtag açmış. Destek olalım: #TürkTelekomZamlarıUçuşaGeçiyor

Akaryakıt Fiyatları Artıyor!

Akaryakıt zamcıkları artık haber verilmeden sessiz sedasız yapılır hâle geldi. İndirim olduğunda ise muhakkak haberimiz oluyor. Şirket aracı kullandığım için açıkçası uzun zamandır akaryakıt fiyatlarını takip etmiyorum çünkü geçen aydan önce ben şirket aracını şahsî işlerim için kullandığımda 0,35₺ kesiliyorken geçen ay itibariyle 0,40₺ kesilmeye başlandı. Yani fiyatlar artsa da düşse de ben ikinci bir emre kadar 0,40₺ ödüyorum kilometrede.

Bugün bir arkadaş ile müşteri ziyaretine gitmiştik. Dönüşte yol üzerindeyken "Mazotun fiyatına bak yuh!" deyince dikkatimi çekti fâhiş fiyatlar. Eskiden mazot ile benzin arasında 1,00₺ civarında fark olurdu. Şimdi fark kapanmış. Hatta birkaç ay önce sanki mazot, benzini geçti diye bir haber de okudum diye anımsıyorum.

Son 10 yılın benzin ve mazot fiyatlarına baktım Opet'in sitesinden. Diğer yandan da TCMB'den aynı günün USD satış fiyatlarına baktım ve aşağıdaki tabloyu çıkardım:


Bu tablo size ne ifade ediyor bilmiyorum ancak bana…