Ana içeriğe atla

Salatalık mı Hıyar mı?

Ekonomik krizden çok bahsedilmese de ülkemizin şu andaki bir gerçeği maalesef. Hangi partiden veya görüşten olduğun önemli değil bunu görebilmek veya dillendirebilmek için. Ekonomik kriz gene garibanı vuruyor ve artık mutfağı da etkilemeye başlıyor. Herkes market ve pazar fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi. Her şeye az az zamcık geliyor.

Dün akşam eşimle konuşurken okul çıkışı Bim'e uğradıklarını orada bile Biscolata Mood'nın 4,50₺ olduğunu ve çocuğa al(a)madığını söyledi. Gerçekten de acayip arttı market fiyatları. Enflasyonla Topyekun Mücadele adı altında normal zamanlarda zaten yaptıkları göstermelik indirimleri yapmaya devam eden marketler artık aşırı pahalı. Lütfen yanlış anlaşılmasın burada suçlu olan marketler değil. Onlara girişleri de yükseldi çünkü ürünlerin.


Bugün de arkadaş grubumuzdan birisi markette salatalığın kilosunun 11,50₺ olduğunu yazmış. Yemezsek ölmeyip deyip almamışlar. Cidden kötü hâldeyiz ve bunu kökten çözmek için ise hiçbir şey yapılmıyor. Tanzim satış merkezleri ile bu zamların önüne geçilmez; geçilse de kısa vadeli olur. Millet evde sebze yemeği yapamıyor artık. Başka bir arkadaş da patlıcan pahalı olduğu için almıyorum yazdı aynı sohbetin altına.
Arkadaş salatalık 11,50₺ yazınca ben de o salatalık değildir hıyardır dedim. Öyle değil mi ya hu? Salatalık dediğin kibar olur, zarif olur, ince olur, ucuz olur. 11,50₺'ye olsa olsa hıyar olur! Kaba hıyar!

Ağlanacak hâlimize bile mizah düzmeye çalışıyoruz ya biz de iflah olmayız! :(

Sizin orada kaç para salatalık?

Yorumlar

 1. Recep bey ilk kez profilize uğradım takip bloglarınızı kontrol edeyim dedim.
  Birde ne göreyim "zamcık" ile karşılaştım.
  Bu blogdan şimdi haberim oldu.
  İyi ki oldu hemen takibe alayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz Sibel Hanım.

   Takibiniz için teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Maaşınıza Zamcık İstiyor musunuz?

Sene sonu yaklaşıyor; eli kulağında derler ya o derece yakın artık. 2018 de göz açıp kapatıncaya kadar geçti. İyisiyle kötüsüyle bir mîlâdî yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl yeni zamcıklar demek! Bizi olumsuz anlamda etkileyen her türlü zamcıktan haberdâr oluyoruz yavaş yavaş ancak kurumsallığı oturmamış firmalarda maaşımıza ne kadar zamcık gelecek veya gelecek mi onu bilemiyoruz.

Asgarî ücrete zamcık konusu da henüz netleşmedi. 2.000,00₺ gibi konuşmalar oluyor ama ben açıkçası çok da ihtimal vermiyorum. 1.800,00₺ ancak olur. Vatandaş enflasyon canavarının altında ezilmeye devam eder gibi geliyor bana. Tahminlerimden de yüksek çıkarsa bile farketmez otomatik olarak aynı oranda her türlü gıda maddesi, kıyafet, kira, doğalgaz gibi giderlerin fiyatları da artar ve maaş zammından hiçbir şey anlayamaz vatandaş.

Özel sektörde çalışanların işi daha da zor. Şu sıralar yapılan maaş görüşmelerinde nasıl sonuçlar çıkacağını kimse bilmiyor. Patronlar enflasyon oranının altında bir zamcık mı…

Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zamcık

Donanım Haber'de sadiksadik kullanıcı adıyla yazan kişi yaşadıklarını aktarmış. Önce iddialarını okuyalım:


14 Eylül 2018 14:42:27'de bu yazıyı eklemiş sadiksadik. Bahsettiği reklam filmi de şudur:
Fiyatların 30 Eylül'e kadar geçerli olduğu altyazıda belirtilmesine rağmen sadiksadik adlı kullanıcının 07.09.18 tarihli ekran alıntısı ile 14.09.18 tarihli ekran alıntısı arasında %10 civarında bir artış var. O ekran görüntüleri de şöyle:

7 Eylül

14 Eylül

14 Eylül'de bir de Paket Fiyatı belirleyip sözde indirim yapmış gibi göstermişler! Her şeye zam geliyor! Pardon zamcık geliyor! Sonumuz hayrolsun!

sadiksadik her yere yazdığını söylemiş. Twitter'da da hashtag açmış. Destek olalım: #TürkTelekomZamlarıUçuşaGeçiyor

Akaryakıt Fiyatları Artıyor!

Akaryakıt zamcıkları artık haber verilmeden sessiz sedasız yapılır hâle geldi. İndirim olduğunda ise muhakkak haberimiz oluyor. Şirket aracı kullandığım için açıkçası uzun zamandır akaryakıt fiyatlarını takip etmiyorum çünkü geçen aydan önce ben şirket aracını şahsî işlerim için kullandığımda 0,35₺ kesiliyorken geçen ay itibariyle 0,40₺ kesilmeye başlandı. Yani fiyatlar artsa da düşse de ben ikinci bir emre kadar 0,40₺ ödüyorum kilometrede.

Bugün bir arkadaş ile müşteri ziyaretine gitmiştik. Dönüşte yol üzerindeyken "Mazotun fiyatına bak yuh!" deyince dikkatimi çekti fâhiş fiyatlar. Eskiden mazot ile benzin arasında 1,00₺ civarında fark olurdu. Şimdi fark kapanmış. Hatta birkaç ay önce sanki mazot, benzini geçti diye bir haber de okudum diye anımsıyorum.

Son 10 yılın benzin ve mazot fiyatlarına baktım Opet'in sitesinden. Diğer yandan da TCMB'den aynı günün USD satış fiyatlarına baktım ve aşağıdaki tabloyu çıkardım:


Bu tablo size ne ifade ediyor bilmiyorum ancak bana…