Ana içeriğe atla

Zamlara Alıştık mı?

Gelen zamlara alıştık gibi sanki. Kimsenin sesi soluğu çıkmıyor eskisi gibi. Poşetler parayla satılıyor artık. Sadece 0,25₺ de değilmiş poşetlerin satış fiyatları. Gramajına, kalitesine göre değişiyormuş. Dün LCW'den bir parça ürün aldım ve ona uygun küçük bir poşet de alınca 0,30₺ eklendi hesaba. Daha büyük poşet alsam sanırım daha fazla para ödeyecektim. Bununla ilgili bilgi muhakkak Resmî Gazete'de yer alıyordur. Çok merak eden varsa araştırabilir. Ha bu arada ben bu poşet olayı hakkında alınan kararı doğru buluyorum. Alttaki görselde de yazdığı gibi ninelerimizin pazar çantalarını dökelim ortaya. Çoğu Avrupa ülkesinde bu var. Hatta İngilizce yayın yaptığım yeni bloguma gelen yorumdan öğrendiğim kadarıyla İngiltere'de yakında marketlerde poşet de olmayacakmış. Bence bizde de seneye poşet de sağlamamalı marketler. Sizce?


Gelen zamlara alıştık evet ama gelip gelmeyeceği belli olmayan zamlar da var. Mesela benim maaşıma zam gelecek mi; gelmeyecek mi bilemiyorum. Sanırım 5 Şubat'ta maaşı aldığımızda belli olacak her şey. Hakkımızda hayırlısı artık.

Netflix abonelik ücretlerine de zam gelmiş. Dizi izleyen biri değilim. Bloglarda görüyorum aslında sadece Netflix'te yayımlanan dizilerin bazılarından övgüyle bahsediyorlar ama benim cidden o taraklarda bezim yok. O yüzden Netflix zamları da çok ilgilendirmiyor beni.

Akaryakıta da zam gelmeye başladı. Artık 2-3 güne bir 0,15-0,20₺ arası zam geliyor. ÖTV kalkanı kalmış diyorlar. Seçim öncesi neden böyle birden kalktı bu ÖTV kalkanı anlamış değilim. Biraz böyle kaldırıp sonra tam seçim arefesinde düşürürler mi acaba? ÖTV kalkanı dediğimiz olayı da açıklayayım. Uzun zamandır devlet akaryakıta gelen zamları kendi ÖTV gelirinden karşılıyordu. O karşılamayı bırakmış diyorlar nedense.

Sizin duyduğunuz yeni zamcık haberleri var mı? Varsa paylaşır mısınız? Bu arada yukarıda bahsettiğim yeni İngilizce blogum için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Yeni blogunuz hayırlı olsun. İnşallah hayırlı çalışmalarınız olur.

  YanıtlaSil
 2. Ben de mağazalardaki poşetleri merak ediyordum. Onlar da paralı mıdır diye. Nezamandır gitmedim. Fakat geçen Bursa kumaşçısında poşete para istemediler.
  Bir keresinde çantamda taşıdığım Waikiki poşetiyle market alışverişi yapmıştık. :) Demek o da paralı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eczanede, mağazada hepsi paralı artık. Poşete para istemediklerinde denetimde falan yakalanırsa metrekare başına 10,00₺ cezası varmış. Çamlıca Kırtasiye'de de aynı şekilde poşete para verdim geçenlerde.

   Sil
 3. dolmuş ücretleri . memleketten ayrıldığım da. 175krş tu gittiğimde 2.25 olmuş. Bide öğrenci fiyatı bu

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Maaşınıza Zamcık İstiyor musunuz?

Sene sonu yaklaşıyor; eli kulağında derler ya o derece yakın artık. 2018 de göz açıp kapatıncaya kadar geçti. İyisiyle kötüsüyle bir mîlâdî yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl yeni zamcıklar demek! Bizi olumsuz anlamda etkileyen her türlü zamcıktan haberdâr oluyoruz yavaş yavaş ancak kurumsallığı oturmamış firmalarda maaşımıza ne kadar zamcık gelecek veya gelecek mi onu bilemiyoruz.

Asgarî ücrete zamcık konusu da henüz netleşmedi. 2.000,00₺ gibi konuşmalar oluyor ama ben açıkçası çok da ihtimal vermiyorum. 1.800,00₺ ancak olur. Vatandaş enflasyon canavarının altında ezilmeye devam eder gibi geliyor bana. Tahminlerimden de yüksek çıkarsa bile farketmez otomatik olarak aynı oranda her türlü gıda maddesi, kıyafet, kira, doğalgaz gibi giderlerin fiyatları da artar ve maaş zammından hiçbir şey anlayamaz vatandaş.

Özel sektörde çalışanların işi daha da zor. Şu sıralar yapılan maaş görüşmelerinde nasıl sonuçlar çıkacağını kimse bilmiyor. Patronlar enflasyon oranının altında bir zamcık mı…

Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zamcık

Donanım Haber'de sadiksadik kullanıcı adıyla yazan kişi yaşadıklarını aktarmış. Önce iddialarını okuyalım:


14 Eylül 2018 14:42:27'de bu yazıyı eklemiş sadiksadik. Bahsettiği reklam filmi de şudur:
Fiyatların 30 Eylül'e kadar geçerli olduğu altyazıda belirtilmesine rağmen sadiksadik adlı kullanıcının 07.09.18 tarihli ekran alıntısı ile 14.09.18 tarihli ekran alıntısı arasında %10 civarında bir artış var. O ekran görüntüleri de şöyle:

7 Eylül

14 Eylül

14 Eylül'de bir de Paket Fiyatı belirleyip sözde indirim yapmış gibi göstermişler! Her şeye zam geliyor! Pardon zamcık geliyor! Sonumuz hayrolsun!

sadiksadik her yere yazdığını söylemiş. Twitter'da da hashtag açmış. Destek olalım: #TürkTelekomZamlarıUçuşaGeçiyor

#DolarDüştüZamlarıGeriAlın

Twitter üzerinden başlatılan bir hashtag çalışması bu: #DolarDüştüZamlarıGeriAlın. Zamların geri alınacağını ben şahsen düşünmüyorum. Hâlâ eski seviyelerinden yüksekte çünkü. Ticaretle uğraşanlarda hâlâ bir tedirginlik de mevcut. Tekrar $ ve € 'nun zıplayışa geçebileceği konuşuluyor! Siz de bu konuda ötmek isterseniz buyurun sıraya buradan girin:*******

Bu zamcıklarda üvey evlat muâmelesi gören kesim fırıncılar oldu. Adamların girdilerine zam geldi ama zam yapmaları engellendi. Instagram'daki @paranereyegitti hesabımda ekmek aldığım yeri etiketleyince yorum yaptı ve ben de ekmeği 1,25₺'ye düşürdüklerini ama kendilerinde durumun nasıl olduğunu sordum Paylaşım altındaki yorumlardan firmanın cevabını okuyabilirsiniz.


Bu gönderiyi Instagram'da gör
Dün akşam iş dönüşü eşimi arayıp "Alınacak bir şey var mı?" diye sormuştum. Eşim de ekmek ve yoğurt almamı istemişti. Mahallede Seyhan Express var oraya uğradım ve aşağıdakileri aldım: * …