Ana içeriğe atla

Zammı Derinden Hissettim!

İşitme cihazı kullandığım için dönem dönem toplu olarak işitme cihazı pilleri alıyorum. En son kriz patlak vermeden almıştım. O zamanlar 60 adet işitme cihazı alabildiğim fiyata şimdi 30 adet alabiliyorum. Fiyat artışı %100. İthal ürün olunca böyle oluyor maalesef. :( Kendi sattığım ürünler de böyle zamlandı ama nedense kendime ürün alacağım zaman derinden hissettim bu zamcık furyasını.

*****

Biliyorsunuz Cumhurbaşkanı'nın maaşına %26 zam yapıldı. Herkes kendilerine de acaba %26 zam yapılacak mı diye bekliyor. Siz ne kadar zam alacağınızı tahmin ediyorsunuz? Haydi yazın yoruma ve bekleyip birlikte görelim. Ben %15 zam bekliyorum açıkçası. Belki de kovarlar, o da belli olmaz...Adam başkan! Adam haklı beyler!

*****

Geçenlerde Twitter'a da yazmıştım bu konu hakkında. Yandaş gazeteler sabah akşam "Emekliye Şu Kadar Zam" başlıklı haberler yayımlıyorlar.

Bu konuyu OdaTv de ele almış. Haber editörlerinin daha fazla tık alma derdinden farklı olarak başka amaçlar içinde olduğunu düşünüyorum. Pembe tablo çizmeye devam ediyorlar ama ortalık çok kötü maalesef.

*****

Yeni yıl yavaş yavaş geliyor. Bu da demektir ki yeni zamlar da geliyor. Bakalım en fazla hangi sektörlere veya ürünlere zam gelecek? Sigaraya zam gelmiyor muhabbetleri çok dönüyor bu aralar ama ona da Ocak'ta okkalı bir zam gelir herhalde. Siz ne dersiniz?

Yorumlar

  1. Geçenlerde 4 gün bırakmıştım sigarayı. Kızdırırlarsa kökten bırakırım ona göre. :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Maaşınıza Zamcık İstiyor musunuz?

Sene sonu yaklaşıyor; eli kulağında derler ya o derece yakın artık. 2018 de göz açıp kapatıncaya kadar geçti. İyisiyle kötüsüyle bir mîlâdî yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl yeni zamcıklar demek! Bizi olumsuz anlamda etkileyen her türlü zamcıktan haberdâr oluyoruz yavaş yavaş ancak kurumsallığı oturmamış firmalarda maaşımıza ne kadar zamcık gelecek veya gelecek mi onu bilemiyoruz.

Asgarî ücrete zamcık konusu da henüz netleşmedi. 2.000,00₺ gibi konuşmalar oluyor ama ben açıkçası çok da ihtimal vermiyorum. 1.800,00₺ ancak olur. Vatandaş enflasyon canavarının altında ezilmeye devam eder gibi geliyor bana. Tahminlerimden de yüksek çıkarsa bile farketmez otomatik olarak aynı oranda her türlü gıda maddesi, kıyafet, kira, doğalgaz gibi giderlerin fiyatları da artar ve maaş zammından hiçbir şey anlayamaz vatandaş.

Özel sektörde çalışanların işi daha da zor. Şu sıralar yapılan maaş görüşmelerinde nasıl sonuçlar çıkacağını kimse bilmiyor. Patronlar enflasyon oranının altında bir zamcık mı…

Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zamcık

Donanım Haber'de sadiksadik kullanıcı adıyla yazan kişi yaşadıklarını aktarmış. Önce iddialarını okuyalım:


14 Eylül 2018 14:42:27'de bu yazıyı eklemiş sadiksadik. Bahsettiği reklam filmi de şudur:
Fiyatların 30 Eylül'e kadar geçerli olduğu altyazıda belirtilmesine rağmen sadiksadik adlı kullanıcının 07.09.18 tarihli ekran alıntısı ile 14.09.18 tarihli ekran alıntısı arasında %10 civarında bir artış var. O ekran görüntüleri de şöyle:

7 Eylül

14 Eylül

14 Eylül'de bir de Paket Fiyatı belirleyip sözde indirim yapmış gibi göstermişler! Her şeye zam geliyor! Pardon zamcık geliyor! Sonumuz hayrolsun!

sadiksadik her yere yazdığını söylemiş. Twitter'da da hashtag açmış. Destek olalım: #TürkTelekomZamlarıUçuşaGeçiyor

#DolarDüştüZamlarıGeriAlın

Twitter üzerinden başlatılan bir hashtag çalışması bu: #DolarDüştüZamlarıGeriAlın. Zamların geri alınacağını ben şahsen düşünmüyorum. Hâlâ eski seviyelerinden yüksekte çünkü. Ticaretle uğraşanlarda hâlâ bir tedirginlik de mevcut. Tekrar $ ve € 'nun zıplayışa geçebileceği konuşuluyor! Siz de bu konuda ötmek isterseniz buyurun sıraya buradan girin:*******

Bu zamcıklarda üvey evlat muâmelesi gören kesim fırıncılar oldu. Adamların girdilerine zam geldi ama zam yapmaları engellendi. Instagram'daki @paranereyegitti hesabımda ekmek aldığım yeri etiketleyince yorum yaptı ve ben de ekmeği 1,25₺'ye düşürdüklerini ama kendilerinde durumun nasıl olduğunu sordum Paylaşım altındaki yorumlardan firmanın cevabını okuyabilirsiniz.


Bu gönderiyi Instagram'da gör
Dün akşam iş dönüşü eşimi arayıp "Alınacak bir şey var mı?" diye sormuştum. Eşim de ekmek ve yoğurt almamı istemişti. Mahallede Seyhan Express var oraya uğradım ve aşağıdakileri aldım: * …