Ana içeriğe atla

Ne Oluyor Bu Zamcıklara?

Vakit ayırıp da yazamıyorum ama zamcıklar aldı başını gidiyor. Her ne kadar hükümet zamcıkları önlemek için bir şeyler yapsa da ters tepiyor sanki! Her gün zam haberlerini duyan vatandaş Kemal SUNAL'ın şu rolündeki gibi kafayı sıyırdı! Filmi hatırlayan var mı?


***

Dedim ya hükümet zamlara karşı bir şeyler yapıyor ama faydalı olmuyor! En son sırasıyla Ankara, İstanbul ve Bursa'da ekmeğe gelen zamları kestiler ama sözde 5 Ekim'den itibaren Bursa'da ekmek yeniden 1,50₺'den 1,25₺'ye inecekken hâlâ 1,50₺'ye satılıyor! Şikayet mi edelim şimdi bu haklı zam yapan adamları? Birkaç fırıncı değil ki tüm fırıncılar ağlıyor! Demek ki gerçekten kazanamıyorlar.

***

Bu zam haberleri artık elit kesimden de tepkiler çekmeye başladı. Berna LAÇİN de onlardan biri! Twitter'dan isyan etti zam haberlerine!

***

EPGİS zam yapmaya doymuyor. Daha geçen haftalarda zamcık haberlerini yayımladık ama yine ciddi anlamda zam gelmiş. Açıklamaya göre kalorifer yakıtına 0,28₺, fueloil'e 0,29₺ ve yüksek kükürtlü fueloil'e ise 0,23₺ artış gelmiş!

***

Hani zam kelimesi için çeşitli isim önerileri geçiyor ya bunlara bir yenisini daha eklediler o da "update". Yani güncelleme. İngilizce olduğundan anlaşılmaz deyip geçirmeyi planlıyorlar herhalde. Yeri gelmişken tekrar edelim. Neydi zam değil yukarı yönlü fiyat düzenlemesi. Zamcık la işte!
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Maaşınıza Zamcık İstiyor musunuz?

Sene sonu yaklaşıyor; eli kulağında derler ya o derece yakın artık. 2018 de göz açıp kapatıncaya kadar geçti. İyisiyle kötüsüyle bir mîlâdî yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl yeni zamcıklar demek! Bizi olumsuz anlamda etkileyen her türlü zamcıktan haberdâr oluyoruz yavaş yavaş ancak kurumsallığı oturmamış firmalarda maaşımıza ne kadar zamcık gelecek veya gelecek mi onu bilemiyoruz.

Asgarî ücrete zamcık konusu da henüz netleşmedi. 2.000,00₺ gibi konuşmalar oluyor ama ben açıkçası çok da ihtimal vermiyorum. 1.800,00₺ ancak olur. Vatandaş enflasyon canavarının altında ezilmeye devam eder gibi geliyor bana. Tahminlerimden de yüksek çıkarsa bile farketmez otomatik olarak aynı oranda her türlü gıda maddesi, kıyafet, kira, doğalgaz gibi giderlerin fiyatları da artar ve maaş zammından hiçbir şey anlayamaz vatandaş.

Özel sektörde çalışanların işi daha da zor. Şu sıralar yapılan maaş görüşmelerinde nasıl sonuçlar çıkacağını kimse bilmiyor. Patronlar enflasyon oranının altında bir zamcık mı…

Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zamcık

Donanım Haber'de sadiksadik kullanıcı adıyla yazan kişi yaşadıklarını aktarmış. Önce iddialarını okuyalım:


14 Eylül 2018 14:42:27'de bu yazıyı eklemiş sadiksadik. Bahsettiği reklam filmi de şudur:
Fiyatların 30 Eylül'e kadar geçerli olduğu altyazıda belirtilmesine rağmen sadiksadik adlı kullanıcının 07.09.18 tarihli ekran alıntısı ile 14.09.18 tarihli ekran alıntısı arasında %10 civarında bir artış var. O ekran görüntüleri de şöyle:

7 Eylül

14 Eylül

14 Eylül'de bir de Paket Fiyatı belirleyip sözde indirim yapmış gibi göstermişler! Her şeye zam geliyor! Pardon zamcık geliyor! Sonumuz hayrolsun!

sadiksadik her yere yazdığını söylemiş. Twitter'da da hashtag açmış. Destek olalım: #TürkTelekomZamlarıUçuşaGeçiyor

#DolarDüştüZamlarıGeriAlın

Twitter üzerinden başlatılan bir hashtag çalışması bu: #DolarDüştüZamlarıGeriAlın. Zamların geri alınacağını ben şahsen düşünmüyorum. Hâlâ eski seviyelerinden yüksekte çünkü. Ticaretle uğraşanlarda hâlâ bir tedirginlik de mevcut. Tekrar $ ve € 'nun zıplayışa geçebileceği konuşuluyor! Siz de bu konuda ötmek isterseniz buyurun sıraya buradan girin:*******

Bu zamcıklarda üvey evlat muâmelesi gören kesim fırıncılar oldu. Adamların girdilerine zam geldi ama zam yapmaları engellendi. Instagram'daki @paranereyegitti hesabımda ekmek aldığım yeri etiketleyince yorum yaptı ve ben de ekmeği 1,25₺'ye düşürdüklerini ama kendilerinde durumun nasıl olduğunu sordum Paylaşım altındaki yorumlardan firmanın cevabını okuyabilirsiniz.


Bu gönderiyi Instagram'da gör
Dün akşam iş dönüşü eşimi arayıp "Alınacak bir şey var mı?" diye sormuştum. Eşim de ekmek ve yoğurt almamı istemişti. Mahallede Seyhan Express var oraya uğradım ve aşağıdakileri aldım: * …