Ana içeriğe atla

Meyve Suyuna Su Kattılar!

Her şeye zam geliyor. Dolar, Euro düşüyor gibi görünse de çok fazla ekonomik yönden iyiye gideceğimizi düşünmüyorum şahsen. Hükümetin bu vatandaşı düşündüğü falan da yok! Göstermelik olarak "Vatandaşın ekmeğine dokunmayın!" söylemleri havalarda uçuşsa da çok fazla bir şey yapılabilmiş değil maalesef.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2019 bütçesi 3.3 kat artırıldı. Bunu eleştiren dinsizler gibi düşünmeyin beni. Beş vakit namazımı kılmaya gayret eden biriyim ve hâlâ daha Diyanet'in bu kadar bütçeyi ne yaptığını anlayabilmiş değilim? Diyanet Kurumu ne işe yarar onu da çözemedik ama ayıptır, günahtır be efendiler!

Meyve sularını da zam yapmamak adına iyice sulandırmışlar. Bundan da haberiniz var mıydı pek hürmetli zamcıkzedeler! Yaptıkları iş de hukuka uygun yâni! Sadece biz tüketicilerin bilinçlenmesi gerekiyor. Mesela aşağıdaki görseli birlikte detaylıca inceleyelim:


Acaba bizim "meyve suyu" diye tükettiklerimiz gerçekten "meyve suyu" mu; yoksa "meyve nektarı" mı, "meyveli içecek" mi hatta "aromalı içecek" mi? Alırken bu oranlara dikkat ediyor muyuz acaba? Meyve nektarının kapsama alanı da ne kadar genişmiş öyle yâ hû! 25 - 99 arası nasıl bir oran?

Zam gelen çok şey var ancak hepsini yazmaya benim vaktim yok maalesef :( Güzel bir zam haberi ile noktalayayım bari yazımı. Aslında bize bir faydası yok ama olsun; bunları duymak bile sevindirici. YemekSepeti de çalışanlarına %10 ekstra zam yapmış. Diğer ara zam yapan firmaları öğrenmek için buraya tıklayınız. 

Yorumlar

 1. Hazır paket olan her şeyden uzak durmak gerekiyor aslında. Duramasak ta içeriklerine dikkat etmeliyiz kesinlikle ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle Yeşim Hanım. Keşke dikkat edebilsek :(

   Sil
 2. Merhabalar Recep Bey
  Sizin blogspot uzantılı sayfanız yok herhalde. Google'nin G+plus platformundaki sayfaya erişebiliyorum, çünkü profil tercihinizi, G+ yana kullanmışsınız.

  Bu hilenin sonu gelmeyecek anlaşılan. Her şeyi de kendimiz üretemeyiz ki!.. Bu memleket şimdilik bizim gibi görünüyor ama, adım adım yabancılara satılıyor. Bu gün için Filistin'e kızıyoruz topraklarınızı sattınız diye! Yarın da kendimize ne kızacak zaman, ne de mekan bulacağız.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep Bey;

   Benim asıl blogum rehitu.com

   Bunun haricinde zamcik.rehitu.com , biryasimadahagirdim.rehitu.com ve kermes.rehitu.com bloglarım var. Hepsini asıl blogun alanadında topladım.

   Yorum için teşekkürler...

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Maaşınıza Zamcık İstiyor musunuz?

Sene sonu yaklaşıyor; eli kulağında derler ya o derece yakın artık. 2018 de göz açıp kapatıncaya kadar geçti. İyisiyle kötüsüyle bir mîlâdî yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl yeni zamcıklar demek! Bizi olumsuz anlamda etkileyen her türlü zamcıktan haberdâr oluyoruz yavaş yavaş ancak kurumsallığı oturmamış firmalarda maaşımıza ne kadar zamcık gelecek veya gelecek mi onu bilemiyoruz.

Asgarî ücrete zamcık konusu da henüz netleşmedi. 2.000,00₺ gibi konuşmalar oluyor ama ben açıkçası çok da ihtimal vermiyorum. 1.800,00₺ ancak olur. Vatandaş enflasyon canavarının altında ezilmeye devam eder gibi geliyor bana. Tahminlerimden de yüksek çıkarsa bile farketmez otomatik olarak aynı oranda her türlü gıda maddesi, kıyafet, kira, doğalgaz gibi giderlerin fiyatları da artar ve maaş zammından hiçbir şey anlayamaz vatandaş.

Özel sektörde çalışanların işi daha da zor. Şu sıralar yapılan maaş görüşmelerinde nasıl sonuçlar çıkacağını kimse bilmiyor. Patronlar enflasyon oranının altında bir zamcık mı…

Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zamcık

Donanım Haber'de sadiksadik kullanıcı adıyla yazan kişi yaşadıklarını aktarmış. Önce iddialarını okuyalım:


14 Eylül 2018 14:42:27'de bu yazıyı eklemiş sadiksadik. Bahsettiği reklam filmi de şudur:
Fiyatların 30 Eylül'e kadar geçerli olduğu altyazıda belirtilmesine rağmen sadiksadik adlı kullanıcının 07.09.18 tarihli ekran alıntısı ile 14.09.18 tarihli ekran alıntısı arasında %10 civarında bir artış var. O ekran görüntüleri de şöyle:

7 Eylül

14 Eylül

14 Eylül'de bir de Paket Fiyatı belirleyip sözde indirim yapmış gibi göstermişler! Her şeye zam geliyor! Pardon zamcık geliyor! Sonumuz hayrolsun!

sadiksadik her yere yazdığını söylemiş. Twitter'da da hashtag açmış. Destek olalım: #TürkTelekomZamlarıUçuşaGeçiyor

#DolarDüştüZamlarıGeriAlın

Twitter üzerinden başlatılan bir hashtag çalışması bu: #DolarDüştüZamlarıGeriAlın. Zamların geri alınacağını ben şahsen düşünmüyorum. Hâlâ eski seviyelerinden yüksekte çünkü. Ticaretle uğraşanlarda hâlâ bir tedirginlik de mevcut. Tekrar $ ve € 'nun zıplayışa geçebileceği konuşuluyor! Siz de bu konuda ötmek isterseniz buyurun sıraya buradan girin:*******

Bu zamcıklarda üvey evlat muâmelesi gören kesim fırıncılar oldu. Adamların girdilerine zam geldi ama zam yapmaları engellendi. Instagram'daki @paranereyegitti hesabımda ekmek aldığım yeri etiketleyince yorum yaptı ve ben de ekmeği 1,25₺'ye düşürdüklerini ama kendilerinde durumun nasıl olduğunu sordum Paylaşım altındaki yorumlardan firmanın cevabını okuyabilirsiniz.


Bu gönderiyi Instagram'da gör
Dün akşam iş dönüşü eşimi arayıp "Alınacak bir şey var mı?" diye sormuştum. Eşim de ekmek ve yoğurt almamı istemişti. Mahallede Seyhan Express var oraya uğradım ve aşağıdakileri aldım: * …