Ana içeriğe atla

Ellere Güvercin, Bize Şahin!


Şu kriz döneminde ekmekçilere fazla yüklenildi! Adamların yaptığı ticarete karışır oldular. Sen fiyat tarifeni belirlersin uyan uyar; uymayan uymaz! Hangi işletmede fiyat tarifeleri her zaman doğru bir şekilde uygulanmıştır ki? Berberlerin de lokantaların da sınıfına göre tarifeleri var; duvarda asılı olmasına rağmen o hesaptan fazla çıksa bile kimse ses çıkarmıyor da niye ekmekçilere yükleniyorsunuz ki?

EKÜDER (Ekmek Üreticileri Derneği) üye işyerlerine yukarıdaki afişi göndermiş! Afişin sonundaki cümle oldukça çarpıcı! Boruyu kime öttürebilirlerse ona öttürüyorlar bizim ülkemizde! Çifte standart var!

Siz girdilere yapılan zamcıkları önlemeyip mamüle yapılan zamları önlemeye kalkarsanız işletmeleri iflasa sürüklersiniz. Hem serbest piyasa kardeşim çok fazla kurcalamayın. Bu konuda Star Gazetesi'nden Ersoy DEDE'nin dünkü yazısı gayet güzel:

Ersoy DEDE'nin yazısında bahsettiği domatesin 0,70₺ olma muhabbeti de ülkemizin başka bir kanayan yarası! Pazarcılar diyor ki "Hâllerden 3-4,00₺'ye aldığımız ürünlere 0,50₺-1,00₺ gibi düşük tutarları yazıyorlar. Bizi denetleyeceklerine hâlleri denetlesinler; vergi kaçırıyorlar!"

Ne hâllerdeyiz canım ülkem! Zamcıklarla yaşamaya alışıyor muyuz?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Maaşınıza Zamcık İstiyor musunuz?

Sene sonu yaklaşıyor; eli kulağında derler ya o derece yakın artık. 2018 de göz açıp kapatıncaya kadar geçti. İyisiyle kötüsüyle bir mîlâdî yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl yeni zamcıklar demek! Bizi olumsuz anlamda etkileyen her türlü zamcıktan haberdâr oluyoruz yavaş yavaş ancak kurumsallığı oturmamış firmalarda maaşımıza ne kadar zamcık gelecek veya gelecek mi onu bilemiyoruz.

Asgarî ücrete zamcık konusu da henüz netleşmedi. 2.000,00₺ gibi konuşmalar oluyor ama ben açıkçası çok da ihtimal vermiyorum. 1.800,00₺ ancak olur. Vatandaş enflasyon canavarının altında ezilmeye devam eder gibi geliyor bana. Tahminlerimden de yüksek çıkarsa bile farketmez otomatik olarak aynı oranda her türlü gıda maddesi, kıyafet, kira, doğalgaz gibi giderlerin fiyatları da artar ve maaş zammından hiçbir şey anlayamaz vatandaş.

Özel sektörde çalışanların işi daha da zor. Şu sıralar yapılan maaş görüşmelerinde nasıl sonuçlar çıkacağını kimse bilmiyor. Patronlar enflasyon oranının altında bir zamcık mı…

Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zamcık

Donanım Haber'de sadiksadik kullanıcı adıyla yazan kişi yaşadıklarını aktarmış. Önce iddialarını okuyalım:


14 Eylül 2018 14:42:27'de bu yazıyı eklemiş sadiksadik. Bahsettiği reklam filmi de şudur:
Fiyatların 30 Eylül'e kadar geçerli olduğu altyazıda belirtilmesine rağmen sadiksadik adlı kullanıcının 07.09.18 tarihli ekran alıntısı ile 14.09.18 tarihli ekran alıntısı arasında %10 civarında bir artış var. O ekran görüntüleri de şöyle:

7 Eylül

14 Eylül

14 Eylül'de bir de Paket Fiyatı belirleyip sözde indirim yapmış gibi göstermişler! Her şeye zam geliyor! Pardon zamcık geliyor! Sonumuz hayrolsun!

sadiksadik her yere yazdığını söylemiş. Twitter'da da hashtag açmış. Destek olalım: #TürkTelekomZamlarıUçuşaGeçiyor

#DolarDüştüZamlarıGeriAlın

Twitter üzerinden başlatılan bir hashtag çalışması bu: #DolarDüştüZamlarıGeriAlın. Zamların geri alınacağını ben şahsen düşünmüyorum. Hâlâ eski seviyelerinden yüksekte çünkü. Ticaretle uğraşanlarda hâlâ bir tedirginlik de mevcut. Tekrar $ ve € 'nun zıplayışa geçebileceği konuşuluyor! Siz de bu konuda ötmek isterseniz buyurun sıraya buradan girin:*******

Bu zamcıklarda üvey evlat muâmelesi gören kesim fırıncılar oldu. Adamların girdilerine zam geldi ama zam yapmaları engellendi. Instagram'daki @paranereyegitti hesabımda ekmek aldığım yeri etiketleyince yorum yaptı ve ben de ekmeği 1,25₺'ye düşürdüklerini ama kendilerinde durumun nasıl olduğunu sordum Paylaşım altındaki yorumlardan firmanın cevabını okuyabilirsiniz.


Bu gönderiyi Instagram'da gör
Dün akşam iş dönüşü eşimi arayıp "Alınacak bir şey var mı?" diye sormuştum. Eşim de ekmek ve yoğurt almamı istemişti. Mahallede Seyhan Express var oraya uğradım ve aşağıdakileri aldım: * …