Ana içeriğe atla

Türkiye'nin En Ucuz 5 Arabasındaki Zamcıklar

Sözcü Gazetesi, Türkiye'de satılan en ucuz 5 arabanın 5 yıl içinde yaşadığı fiyat artışını listelemiş. Eskiden arabanın kontağını çalıştırdığında arabanın değeri anında düşerdi. Özellikle 2012'den itibaren ise bu tersine döndü. Adam sıfır araba alıp 2-3 sene binip satmak istediğinde aldığı fiyatın üzerine satıyor. Bunda saçma sapan ÖTV artışları etkili oldu tabii ki! Bu kadar artışa rağmen yollarda arabadan geçilmiyor! Çok zengin bir milletiz mi demek lâzım yoksa tüketim toplumu hâline getirildik her istediğimi alabilmemiz için krediler önümüze seriliyor demek mi lâzım?

İşte Sözcü'nün araştırmasının sonucu:


Ben bir de kendimden örnek vereyim. 2013'te Renault Megane Touch modelini almıştım. Tam şu an detaylarını hatırlayamıyorum ancak ekstra donanımları vardı ve otomatik vites idi. 41.850,00₺'ye almıştım. Şimdi ise arabanın başlangıç fiyatı 179.650,00₺. Dikkat edin benimki başlangıç fiyatlı olandan değildi. Buna rağmen bir artış incelemesi yaptığınızda bile 4,3 kat olduğunu görüyorsunuz. Birebir aynı başlangıç fiyatlı arabaları kıyaslasak demek ki 4,5 - 5 kat artış görecektik.

Sözcü'nün tablosundan daha çarpıcı bir fiyat artışı değil mi benim Megane'daki artış? Hâlâ bende olsa iyi kâr etmiş olacaktım ₺ bazında. Sizin de araba üzerinden fiyat artışları hakkında verebileceğiniz örnekler var mı? Yorumlayın lütfen!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Maaşınıza Zamcık İstiyor musunuz?

Sene sonu yaklaşıyor; eli kulağında derler ya o derece yakın artık. 2018 de göz açıp kapatıncaya kadar geçti. İyisiyle kötüsüyle bir mîlâdî yılı daha geride bırakıyoruz. Yeni yıl yeni zamcıklar demek! Bizi olumsuz anlamda etkileyen her türlü zamcıktan haberdâr oluyoruz yavaş yavaş ancak kurumsallığı oturmamış firmalarda maaşımıza ne kadar zamcık gelecek veya gelecek mi onu bilemiyoruz.

Asgarî ücrete zamcık konusu da henüz netleşmedi. 2.000,00₺ gibi konuşmalar oluyor ama ben açıkçası çok da ihtimal vermiyorum. 1.800,00₺ ancak olur. Vatandaş enflasyon canavarının altında ezilmeye devam eder gibi geliyor bana. Tahminlerimden de yüksek çıkarsa bile farketmez otomatik olarak aynı oranda her türlü gıda maddesi, kıyafet, kira, doğalgaz gibi giderlerin fiyatları da artar ve maaş zammından hiçbir şey anlayamaz vatandaş.

Özel sektörde çalışanların işi daha da zor. Şu sıralar yapılan maaş görüşmelerinde nasıl sonuçlar çıkacağını kimse bilmiyor. Patronlar enflasyon oranının altında bir zamcık mı…

Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zamcık

Donanım Haber'de sadiksadik kullanıcı adıyla yazan kişi yaşadıklarını aktarmış. Önce iddialarını okuyalım:


14 Eylül 2018 14:42:27'de bu yazıyı eklemiş sadiksadik. Bahsettiği reklam filmi de şudur:
Fiyatların 30 Eylül'e kadar geçerli olduğu altyazıda belirtilmesine rağmen sadiksadik adlı kullanıcının 07.09.18 tarihli ekran alıntısı ile 14.09.18 tarihli ekran alıntısı arasında %10 civarında bir artış var. O ekran görüntüleri de şöyle:

7 Eylül

14 Eylül

14 Eylül'de bir de Paket Fiyatı belirleyip sözde indirim yapmış gibi göstermişler! Her şeye zam geliyor! Pardon zamcık geliyor! Sonumuz hayrolsun!

sadiksadik her yere yazdığını söylemiş. Twitter'da da hashtag açmış. Destek olalım: #TürkTelekomZamlarıUçuşaGeçiyor

#DolarDüştüZamlarıGeriAlın

Twitter üzerinden başlatılan bir hashtag çalışması bu: #DolarDüştüZamlarıGeriAlın. Zamların geri alınacağını ben şahsen düşünmüyorum. Hâlâ eski seviyelerinden yüksekte çünkü. Ticaretle uğraşanlarda hâlâ bir tedirginlik de mevcut. Tekrar $ ve € 'nun zıplayışa geçebileceği konuşuluyor! Siz de bu konuda ötmek isterseniz buyurun sıraya buradan girin:*******

Bu zamcıklarda üvey evlat muâmelesi gören kesim fırıncılar oldu. Adamların girdilerine zam geldi ama zam yapmaları engellendi. Instagram'daki @paranereyegitti hesabımda ekmek aldığım yeri etiketleyince yorum yaptı ve ben de ekmeği 1,25₺'ye düşürdüklerini ama kendilerinde durumun nasıl olduğunu sordum Paylaşım altındaki yorumlardan firmanın cevabını okuyabilirsiniz.


Bu gönderiyi Instagram'da gör
Dün akşam iş dönüşü eşimi arayıp "Alınacak bir şey var mı?" diye sormuştum. Eşim de ekmek ve yoğurt almamı istemişti. Mahallede Seyhan Express var oraya uğradım ve aşağıdakileri aldım: * …